Bir e-ticaret sitesimi kurmak istiyorsunuz ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bir fikir edinmek isterseniz, bu makaleye bi göz atın derim. Prestashop tamamen ücretsiz basit kurulumu olan ve birçok işinizi kolaylaştıran bir yazılım. Sanal Pos ve daha birçok imkana sahip bu yazılım üstelik türkçe’yi destekliyor. 

Php tabanlı olan bu yazılımı açık kaynak kodlu olması nedeniyle istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Prestashop’u biraz detaylı tanıyalım !

Şu ana kadar 50.000‘in üzerinde üyesi, 33.000 civarı da Prestashop kullanan alışveriş sitesi bulunuyor. Ki bu rakamlar açık kaynak kodlu bir sistem için hiç de azımsanacak küçüklükte değil.

Bir çok insanın bu sistemi kullanma sebebi ise aynı: Hızlı ve kolay kurulumu ve modül yapısı ile kolaylıkla düzenlenebilir ve geliştirilebilir olması. Birazcık Php, Html ve CSS bilgisiyle sistemi istediğiniz gibi düzenleyebilir, kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Eğer düzenleme konusunda hiç bir teknik bilginiz ve deneyiminiz yoksa hazır temalarıyla ve modülleriyle zaten işinizi rahatlıkla görebilecek bir alışveriş sitesi hazırlayabiliyorsunuz.

Prestashop’un sadece ön planda değil, arka planda da aynı derecede kullanışlı bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ürün girişi ve düzenlemesi, sipariş yönetimi, kategori düzenlemesi, modül yönetimi gibi ayarları olan çok kolay ve kullanışlı bir yönetim paneli var.

Şimdi genel olarak hem sitedeki hem de yönetim panelindeki özellikleri sıralayalım.

Arayüz Özellikleri 


 1. Anasayfada “yeni ürünler”, “en çok satanlar” gibi özel ürün bölümleri
 2. Ürün detay sayfaları
 3. Alışveriş sepeti yönetimi
 4. Müşteri kaydı ve üyelik hesabı yönetimi
 5. Sınırsız ödeme yöntemleri (Kredi kartı, taksit seçenekleri, havala-eft vs)
 6. İletişim formu
 7. Bilgilendirme sayfaları (Kullanıcı sözleşmesi, site kuralları, hakkımızda vs)
 8. RSS Özelliği
Yönetim Paneli Özellikleri


 1. Gelişmiş metin editörü
 2. Sınırsız kategori ve alt kategori ekleme
 3. Sınırsız para birimi ekleme
 4. Kullanıcı yönetimi
 5. Sipariş yönetimi
 6. Modül yönetimi
 7. SMS ve mail ile bilgilendirme
 8. Düzenlenebilir sipariş durumu ve teslimat duyuruları
 9. Satış raporları
 10. Farklı dil seçenekleri
 11. Permalink ve Friendly URL özelliği
 12. SSL Şifreleme

Sistemi, hem görünüşüyle hem de yönetim paneli ile birlikte test edebileceğiniz demo sayfası da var. Yönetim panelini test edebileceğiniz kullanıcı bilgileri:

Username: demo@prestashop.com

Password: prestashop_demo

Detaylı bir giriş bölümünden sonra artık Prestashop kurulumu ile ilgili rehber bölümüne geçebiliriz. Ama öncelikle Prestashop’u kurmak için hosting kiralamadan önce sunucu ile ilgili sistem gereksinimlerini dikkate almanızda fayda var.

Sistem Gereksinimleri

 1. Linux, Unix or Windows OS
 2. Apache 1.3 or IIS 6 web server
 3. PHP 5.0 ya da daha üstü
 4. MySQL 5 ya da daha üstü
Prestashop Kurulumu
Prestashop kurulumu için sistem gereksinimlerini sağlayan bir sunucu kiraladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey Prestashop sistemini ücretsiz olarak indirmek. Prestashop’un son Türkçe sürümünü bu adresten indirebilirsiniz.
Daha sonra da PDF formatındaki ayrıntılı ve Türkçe Prestashop Kurulum rehberini bu linkten indirebilirsiniz. Rehberde anlatılan bütün adımları sırasıyla uyguladıktan sonra Prestashop’u sunucunuza sorunsuz olarak kurmuş olacaksınız. Bundan sonrasında geriye, modül ve tema yüklemek gibi istediğiniz değişiklikleri yaparak yönetim panelinden etkinleştirmek kalıyor.
Modül Yüklemek

Prestashop’ta bütün uygulamalar ve bölümler modül sistemi ile çalıştığı için kendi sitenize uygun modüllere ihtiyacınız olacak. Modülleri Prestashop.comPresta-tr.com gibi sitelerden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Gerekli modüllerin yüklenmesi çok basit bir işlemden oluşuyor. Aşağıdaki işlem sırasını uygulamanız yeterli.

 1. Bilgisiyarınıza indirdiğiniz modülü klasör halinde sunucunuzdaki /modules klasörüne FTP aracılığıyla kopyalayın.
 2. Yönetim paneline girin ve “Modüller” sekmesinden modülü bulup “yükle” butonuna basın.
 3. Bazı modülleri yükledikten sonra “Düzenle” (ya da “Konfigure”) linki belirir. O linki tıklayarak modülle ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Hepsi bu kadar.

Tema Yüklemek


Prestashop kurduktan sonra sitenizin daha güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız internette ücretsiz yayınlanan Prestashop Temaları’ndan faydalanabilirsiniz. Türkçe Prestashop temaları için prestashopturkiye.com ve presta-tr.com sitelerini tavsiye ederim. Tema yüklemek te modül yüklemek kadar basittir. Aşağıdaki işlem sırasını izleyin, yeter.

 1. Temayı bilgisayarınıza indirin ve klasörü zip dosyasından çıkarın.
 2. Temayı klasör halinde sunucunuzdaki /themes klasörüne kopyalayın.
 3. Yönetim panelinde bulunan Ayarlar sayfasından Görünüş sekmesine tıklayın.
 4. Açılan sayfada yüklediğiniz temaları görebilirsiniz. İstediğiniz temayı seçerek “Kaydet” butonuna basın.

Böylelikle alışveriş siteniz daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.